Kutak za roditelje

_______________________________________________________________ ZDRAVSTVENA ZAŠTITA

Autor: Orest Graljuk, Edita Bosnar, 5. 9. 2011.

NADLEŽNA ŠKOLSKA LIJEČNICA:

Tatjana Kovačević Svaguša, dr. med.

parni datumi: poslije podne
neparni datumi: prije podne

SUSEDGRAD GAJNICE
Ghandijeva 5

RAZ. I PLANIRANA AKTIVNOST

1. razred: cijepljenje DI-TE, POLIO i MPR
3. razred:  ispitivanje vida i vida na boje
5. razred:  sistematski pregled
6. razred:  pregled kralježnice i mjerenje visine, cijepljenje protiv Hepatitisa B (tri doze)
7. razred:  tuberkulinska proba i, po potrebi, BCG docijepljivanje
8. razred:  sistematski pregled, cijepljenje DI-TE, POLIO

Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti (NN 79/07) i Pravilniku o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti (NN 164/04) sva su školska djeca obaveznici cijepljenja protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, dječje paralize, ospica, crvenke, zaušnjaka i virusne žutice tipa B. Cijepljenje školske djece provode nadležni timovi školske medicine. Sva cijepljenja koja su dio Kalendara cijepljenja  obvezna su i besplatna.

Cijepljenje se u pravilu provodi u vrijeme nastave, u prikladnim prostorijama škole ili u ambulantama. Škole po obavijesti školskog liječnika dovode učenike. Roditelji su obaviješteni o provedbi cijepljenja preko škole i trebaju po svom djetetu poslati Iskaznicu imunizacije i relevantnu medicinsku dokumentaciju ukoliko postoji.

Tko se smije cijepiti, a tko ne?

Prije cijepljenja školski liječnik utvrđuje hoće li dijete cijepiti ili će cijepljenje odgoditi. Razlozi za odgađanje cijepljenja su akutne bolesti, povišena tjelesna temperatura, preosjetljivost na sastojke cjepiva i teže nepoželjne reakcije. Važno je naglasiti da prehlada nije zapreka za cijepljenje.

Kakve reakcije dijete može imati nakon cijepljenja?

Svako cjepivo može izazvati određenu neželjenu reakciju. Kod većine cijepljene djece nema reakcije na cjepivo ili su one samo blage, npr.  bol, crvenilo, blaga oteklina na mjestu injekcije, lagano povišena temperatura.

Da li roditelji mogu odbiti cijepljenje svog djeteta?

Kao što smo već naglasili odluku o necijepljenju djeteta donosi isključivo liječnik u slučaju postojanja razloga. Roditelj ima obvezu cijepiti dijete, jer u suprotnom ugrožava zdravlje vlastitog djeteta i čitave populacije. Zahvaljujući cijepljenju, neke teške i smrtonosne bolesti su danas potpuno iskorjenjene, a neke su iznimno rijetke. Cijepljenje Vašeg djeteta je radi njegove dobrobiti.

Ukoliko imate pitanja u vezi cijepljenja, posavjetujte se s nadležnim školskim liječnikom koji će Vam dati konkretan savjet i uputu ili na skolska@stampar.hr

> Kutak za roditelje