Kutak za roditelje

_______________________________________________________________ POSTUPAK UPISA UČENIKA U 1. RAZRED

Autor: Orest Graljuk, 2. 3. 2011.

Prije upisa u osnovnu školu obvezno je utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta.

Psihofizičko stanje djeteta utvrđuje komisija koju čine liječnik, psiholog ili pedagog, defektolog i učitelj. Komisiju osnivaju općinski organ uprave nadležan za poslove školstva i općinski organ uprave nadležan za poslove zdravstva (Pravilnik o upisu djece u osnovnu školu, 1991, članak 2. stavak 1., 2. i 3.).

Na temelju mišljenja članova Povjerenstva donosi se prijedlog prema kojem se:

• dijete upisuje u prvi razred prema redovitom programu osnovnog školovanja,
  • oslobađa upisa u prvi razred osnovne škole u tekućoj školskoj godini s obzirom da su ispunjeni uvjeti Pravilnika,
  • dijete upućuje na postupak određivanja primjerenog oblika školovanja,
  • upisuje u osnovnu školu u redoviti program školovanja uz program opservacije.

Roditelji odnosno skrbnici djece dorasle za upis u prvi razred osnovne škole trebaju se javiti liječniku Službe za školsku i sveučilišnu medicinu Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” nadležnom za osnovnu školu na čijem se upisnom području nalaze, odnosno gdje imaju prijavljeno prebivalište ili boravište. Za OŠ Dragutina Tadijanovića nadležna služba je Dom zdravlja Gajnice.

Prvi korak pri upisu u školu je pregled djeteta kod školske liječnice (dr. Kovačević Svaguša) u Domu zdravlja Gajnice (tel. 3452 132). Nakon toga roditelji s djetetom dolaze na razgovor u školu. Točan termin razgovora sa stručnim suradnicima škole roditelji će dobiti prilikom liječničkog pregleda od školske liječnice.

Na razgovor u školu roditelji trebaju:

• obvezno ponijeti liječničku potvrdu o pregledu djeteta,
  • po mogućnosti donijeti u školu presliku domovnice i rodnog lista (JMBG i OIB djeteta) radi upisa djeteta u službenu Bazu učenika grada Zagreba. Roditelji koji to nisu u mogućnosti, potpisati će u školi dozvolu za uvid u Maticu rođenih radi uvida u podatke potrebne za upis djeteta u školu.

Roditelji koji su zainteresirani za upis djeteta u produženi boravak trebaju prilikom dolaska na razgovor s djetetom u školu donijeti sve potrebne dokumente prema kriterijima navedenim u Službenom glasniku Grada Zagreba (u privitku na naslovnici pod nazivom Upis u produženi boravak).

Za sve dodatne informacije o upisu obratite se stručnim suradnicama škole na tel. 3453 991 (104 defektologinja ili 107 pedagoginja škole).

Priloženi dokumenti:

Ovaj mjesec: 1979