> cap

U današnje vrijeme, kada se sve češće govori i piše o slučajevima vršnjačkog nasilja i zlostavljanja djece, važno je djecu od najranije dobi podučiti kako se snaći u potencijalno opasnim situacijama. Zato je osmišljen CAP,  program pomoću kojega se djecu osnažuje za situacije u kojima bi  moglo doći do napada.

CAP (Child Assault Prevention) program je program primarne prevencije zlostavljanja koji osnažuje djecu u sprječavanju napada od strane vršnjaka, napada nepoznate osobe  i napada od strane poznate odrasle osobe. CAP nastoji integrirati najbolje izvore pomoći u zajednici kako bi se smanjila ranjivost djece i mladih sve oblike zlostavljanja.

Ciljevi programa su:

• smanjiti ranjivost djece i njihovu izloženost različitim oblicima zlostavljanja kvalitetnim informiranjem i poučavanjem učinkovitim prevencijskim strategijama
  • potaknuti lokalnu zajednicu da sprječavanje nasilja među ljudima, a posebno zlostavljanja djece, prepozna kao svoj važan cilj i nastojanje
  • potaknuti obrazovne institucije na sustavan pristup prevenciji zlostavljanja djece.

CAP program ima nekoliko varijanti koje su namijenjene djeci različite dobi i potreba. Sve one koriste troslojni pristup edukaciji o prevenciji:

• edukaciju  osoblja škola
  • edukaciju  roditelja
  • edukaciju djece.

Ključne strategije uključuju: zalaganje za sebe, podršku vršnjaka, učinkovitu komunikaciju i traženje pomoći. Svi CAP-ovi programi polaze od stava da napad predstavlja kršenje, ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i da svi ljudi ii djeca imaju pravo biti sigurnia, jaka i slobodna.

Izvor: http://www.udrugaroditeljakpk.hr/

Regionalni centar za CAP u Hrvatskoj je Udruga roditelja “Korak po korak”, koja i provodi edukacije CAP timova.

CAP tim naše škole čine:

• Tatjana Kukić, učiteljica razredne nastave, savjetnica
  • Mirjana Vedak, učiteljica razredne nastave i
  • Edita Bosnar, pedagoginja, mentorica

Ove školske godine planirana je realizacija programa za učenike i roditelje 3. razreda. Kalendar aktivnosti:

• studeni 2015.  za roditelje učenika 3. razreda planirano je uvođenje u program
  • radionice za učenike održat će se tijekom studenoga  2015.

Poveznica na letke o CAP programu

« Studeni 2018 »

I naša škola je postala dijelom Marijinih obroka

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa