_____________________________________________________________ Europski dan jezika 26. rujna

Autor: Orest Graljuk, 24. 9. 2013.

Poštovani učenici i roditelji,

U četvrtak 26. rujna obilježavamo Europski dan jezika kojim slavimo višejezičnost i bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe . Europski dan jezika prvi je put obilježen 2001. godine tijekom Europske godine jezika te se odlukom Vijeća Europe svake godine 26.rujna obilježava taj važan dan. Tim povodom i u našoj ćemo školi organizirati obilježavanje tog značajnog dana posebno s obzirom na činjenicu da je Republika Hrvatska 1.srpnja ove godine postala punopravna članica Europske unije, čime je njezin 24. službeni jezik postao hrvatski  jezik (Napomena: Autorica vijesti prof. engleskog jezika Maja Markač).

Kako bismo djeci, našim učenicima približi taj dan i osvijestili važnost učenja stranih jezika tijekom cijelog života taj će dan nastava stranih jezika biti obilježena prigodnim aktivnostima i motivacijskim porukama, a za učenike 4. razreda organizirat ćemo kviz znanja Mr Know-it-all (Sveznalica). Kviz je zamišljen kao međurazredno natjecanje u kojem će sudjelovati svi učenici 4.-ih razreda. Pitanja koja ćemo djeci postavljati bit će vezana za engleski jezik,  posebno za kulturu, aktualne teme i kulturu čitanja te Europsku uniju prilagođena njihovom uzrastu i interesima. Cilj natjecanja je na pristupačan način djeci ukazati na važnost učenja stranih jezika, omogućiti im učenje kroz igru i osnaživanje međurazrednih veza te potaknuti ih na istraživanje i sudjelovanje u projektima škole.

Također tijekom tjedna na satovima stranih jezika obilježit ćemo Europski dan jezika prigodnim aktivnostima i nastavnim materijalima.

Aktivnosti je osmislila, organizirala i realizirala prof. engleskog jezika Maja Markač, a suradnice u realizaciji bile su knjižničarka škole i učiteljice razredne nastave.

Raspored natjecanja:       4.razred – 13:10 – 13:45

Iza kraj jedna latinska izreka:

QUOT LINGUAS CALLES TOT HOMINES VALES. - Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.

Nikad nije prerano ili prekasno da počnete učiti strani jezik!!!

Ovaj mjesec: 1981